Milosrdný samaritán v "píp" štáte

Autor: Juraj Karpiel | 5.10.2011 o 18:34 | (upravené 5.10.2011 o 22:13) Karma článku: 11,77 | Prečítané:  2002x

Frekventovaný podchod, (zrejme) bezdomovec a (zrejme) alkoholik, (určite) rozbitá hlava. Desiatky okoloidúcich, z ktorých väčšina si na pár sekúnd so záujmom prezrie ponúknutý výjav a pokračuje vo svojej ceste domov, do práce, na párty.

Muž, ktorý nemal až také šťastie a pravdepodobne sa strepal zo schodov, nevníma, že na pár minút je stredom pozornosti. Ktovie, možno si vypil preto, lebo mal pocit, že nikoho na svete už nezaujíma. Ale kdeže, zaujíma. No len ako povšimnutiahodný objekt, nie ako človek hodný pomoci. Nedávno som robil fotodokument o bezdomovcoch. Mal som možnosť s niektorými aj prehodiť slovko-dve. Hádzať všetkých do jedného vreca za pomoci obľúbenej vety "Môže si za to sám" je alibizmus a pokrytectvo. Pripúšťam, že nezriedka je to tak. Ale aj slnko svieti nezriedka, a kto si dovolí povedať, že pršať už nemôže? Nakoniec sa predsa len objaví sanitka a pána ošetrí. Do toho znie hlas muža s mobilom v ruke: "Chápeš, nikto sa pri ňom ("píp") nezastavil, aby pomohol! Som musel zavolať záchranku ("píp"). To v akom ("píp") štáte ("píp") žijeme?"... Možno nie práve praktizujúci kresťan. Možno nie je každú nedeľu v kostole. Možno nevie Desatoro odzadu. Ale koľkí sú, vedia, a tam skončia? Možno by ma mohlo zaujímať, či by sa pri ňom zastavil niektorý z našich kresťanských demokratov (heslo: "Otvorení k ľuďom") alebo sociálnych demokratov (heslo: "Pre ľudí, za Slovensko"). Teda nie len zastavil, ale niečo spravil. Ale nezaujíma ma to. Čo by som robil ja, to ma zaujíma. Chcem trochu zmeniť spoločnosť k lepšiemu? Pozriem do zrkadla. No a predtým ho nezabudnem utrieť od prachu. A vynesiem kôš plný nezmyselných a neodôvodnených predsudkov. Zmena je na dosah. Kde je to zrkadlo? ...
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Všade sú míny, dávajte pozor, kam šliapete. Oslobodzovanie Mosulu potrvá

Islamský štát nemá veľkú šancu ubrániť svoje najväčšie mesto. Zároveň nemá kam ujsť a civilistov berie ako rukojemníkov.

EKONOMIKA

Rumuni aj Bulhari sú na tom s dôchodkami lepšie ako Slováci

Oveľa lepšie vyhliadky má Česko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko.

KOMENTÁRE

Dráždenie čínskeho draka

Donald Trump si už stihol pohnevať Peking. Zrejme to nebolo nedorozumenie.


Už ste čítali?