Dobrý, prosím vás, môžem vám ublížiť?

Autor: Juraj Karpiel | 6.2.2014 o 19:47 | (upravené 6.2.2014 o 22:22) Karma článku: 9,12 | Prečítané:  928x

Týmito slovami by sa podľa mňa mohla začať komunikácia. A pomerne často. Zdá sa vám, že autor otázky by patril skôr do blázinca ako na ulicu?

A pritom toľkokrát mnohí odpovedia „Samozrejme, iste,..." Musím dodať, že otázka znie v originálnom prevedení o čosi menej nebezpečne.

Voľakedy som si zvykol nasilu zakašľať, keď som prechádzal okolo fajčiara. Prepáčte mi to, fajčiari. Neodsudzujte ma. Zvykol som si. Vy ste si tiež zvykli.

Nie je to tak dávno, čo mi vynadala teta na autobusovej zastávke. Priamo pod strieškou. Pod striešku nechodievam, ani keď prší - dážď mám rád a rád prepustím miesto tým, ktorí môj príjemný pocit z kvapiek nezdieľajú. Vtedy však lialo ako z krhly, na zastávke sme boli traja a ja som už skôr chytil nejaké bacily, čo v kombinácii s cestou do práce a nie domov do postele nebolo ktoviečo.

Späť na zastávku. Nie, nezapálil som si. Zapálila si teta. Pozrel by som sa na ňu o čosi udivenejšie, keby nelialo, zrejme to však bolo dosť udivene na to, aby sa opýtala, či máme (spolu s pánom stojacim vedľa) problém, či si nemyslíme, že môže fajčiť, kde chce a pridala ešte čosi, čo tu zo slušnosti nespomeniem. Nepovedal som jej, čo si myslím. Blížila sa 39-ka a dym z cigarety, o ktorý som - podobne ako o konverzáciu - vôbec nestál. (Ak toto čítate, teta, ospravedlňujem sa, že som vašu otázku ignoroval. Nemajte ma za nevychovaného, obvykle tetám odpovedám. Nemyslím si, že môžete fajčiť, kde chcete.)

Podľa informácií spred asi troch rokov zomrie ročne na následky pasívneho fajčenia 600-tisíc ľudí. Na následky fajčenia 5,1 milióna. Je pravda, že pre iné dôvody zomiera aj viac ľudí, aj iné veci škodia zdraviu. Ale darmo, ak je 600-tisíc pravda, je to aj tak akosi veľa. A hlavne - aj keď jestvuje, samozrejme, viacero faktorov - zbytočne o čosi skôr. A možno nedobrovoľne.

http://www.sme.sk/c/5657407/pasivne-fajcenie-zabija-600-tisic-ludi-rocne.html.

Mrzí ma, že fajčiari sa neraz oddávajú svojmu návyku tam, kde by nemuseli. O čosi viac ma mrzí, že neraz tam, kde nesmú, a tiež to, že miest, kde nesmú, nie je o čosi viac. Poznám niekoľko ohľaduplných fajčiarov. Nepoznám, ale stretol som mnoho neohľaduplných. A vôbec mi nerobia radosť.

Viem, že objavujem teplú vodu. Ale je odstávka a už dlhšie ide len studená. Občas vlažná.

Prosím, na zastávkach nie. Na oplátku môžem sľúbiť, že ja tam nebudem hrať na husliach. (Dobrý obchod. Čo povieš?)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Boj proti korupcii si netrúfol atakovať ani Fico

Objavujú sa útoky na prezidenta či aktivistov.


Už ste čítali?